субота, 2 лютого 2019 р.

ВИХОВНІ ГОДИНИ «ДОБРИЙ ВОГНИК ТА ЗЛЕ ВОГНИЩЕ»




МАНДРІВКА "КРАЇНА БЕЗПЕКИ"

Мета: навчити правильно поводитися в деяких скрутних ситуаціях; застерегти дітей від нещасних випадків; пояснити учням, у яких випадках побут може бути небезпечним; розвивати увагу, спостережливість; виховувати слухняність.
Обладнання: аудіозапис; бланки для тестування, текст казки, малюнки.

ХІД ЗАХОДУ
Ø  Вступ
Учитель.
¾    У нас у гостях Віктор Васильович. Послухаємо цікаву розповідь про професію рятувальник.

Ø  Виступ рятувальника
¾    Чи є запитання?
¾    Дякуємо за розповідь про вашу професію.
Ø  Хвилинка роздумів. Тестування
Учитель.
¾    Ми вирушаємо у мандрівку, протягом якої на нас може чатувати небезпека, яку ми обминемо стороною. Адже в нас з вами є великий багаж знань, слухняності, уважності.У путь! Перевіримо, чи всі зібралися.
Звучить аудіозапис пісні В. Шаїнського «Чого вчать у школі».
I варіант
1.         Небезпечні іграшки — це:
а) хлопавки;                          г) бенгальські вогні;
б) конструктори;                              д) петарди;
в) вибухові предмети;                     е) саморобні хлопавки.

2.         Не можна довго гратися в електронні ігри, бо:
а) не дозволяють батьки;
б) погіршиться зір;
в) не встигнеш зробити уроки.

3.         Якщо знайшов удома невідому речовину в пляшці, то ти:
а) відкриєш пляшку і понюхаєш речовину в ній;
б) наллєш речовину в долоню і понюхаєш;
в) не відкриватимеш пляшку, а запитаєш у дорослих, що у ній міститься.

II варіант
1.         Небезпечні речовини — це:
а) ртуть;                     г) ліки;
б) олія;                       д) зеленка;
в) оцет;                      е) засоби для чищення.

2.         Щоб визначити невідому речовину у пляшці, треба:
а) покуштувати її на смак;
б) запитати у дорослих;
в) прочитати етикетку.

3.         При тривалому користуванні комп’ютером:
а) погіршується зір;
б) покращується розум;
в) покращується здоров’я.

Учитель.
¾    Сьогодні ми спробуємо зробити так, щоб наш побут (наша квартира) став найбезпечнішим місцем у світі і не пустимо туди «Небезпеку». (Малюнок.)

Всім малятам треба знати:
Щоб не трапилось біди,
Якщо сам ти у квартирі,
Обережним будь завжди...

1-й учень                                                                   2-й       учень
Як чудово — вже субота!                           Ти читаєш, чи співаєш,
А в батьків ще є робота                                          І нікого не чекаєш.
Ти один лишився вдома.                            Раптом дзвоник дзеленчить,
Ситуація знайома?                                      За дверима хтось стоїть.
Діти відповідають віршам та роблять висновок-наказ:
 «Не відчиняй дверей незнайомим людям».
3-й учень
Всім малятам треба знати:
Щоб не трапилось біди,
Якщо сам ти у квартирі.
Обережним будь завжди!

Учитель.
¾    Двері ми не відчинили, а «Небезпека» все ще ховається у домі. Чому?
(Малюнок вогню.)

Ø  «Мозковий штурм»
-          Звідки може з’явитися вогонь?
Діти розповідають у віршованій формі про правила протипожежної безпеки.


4-й       учень
Якщо мама на роботі,
Сірників не треба брать,
Краще книжку почитати,
Краще іграшками грати.

5-й       учень
Якщо холоди настали —
Допоможе нам вогонь.
Він затопить піч у хатці,
Але ти його не тронь!

6-й       учень
На вогні готують їжу,
Він нам світить уночі.
Як на вулиці морози,
Він працює у печі.

7-й       учень
Сірники — це не розвага,
Щоб не трапилось біди,
Як з вогнем ти маєш справу,
Обережним будь завжди.

Ø  Слухання казки «Пригоди розумного сірника»
Жив-був у коробочці сірничок на ім’я Спалах. «Може, я стану кому-небудь у пригоді», — подумав Спалах і викотився з коробки. Дорогою йому зустрівся Півник. Він вирішив взяти Спалаха із собою в гості до Мурки. Але сірничок згадав знайомий «Тілі-бом» і відмовився йти з Півником. 

Потім з сірничком біля сухого хмизу захотіли погратися мишенята. Але вони не вміли обережно поводитися з сірниками, і Спалах не погодився товаришувати з ними.
Нарешті, сірничка знайшов маленький Івасик. Він знав, що сірники — не іграшки, і віддав його мамі. «Дуже добре, — сказала мама, — буде чим розпалити піч».
«Я знадобився!» — вигукнув радісно сірничок і спалахнув. Добре приносити користь!
Учитель.
¾    За яким номером треба зателефонувати, щоб викликати пожежників? (101)
¾    А службу газу? (104) (103, 102)
¾    Ще вогонь виникає з причин неправильного користування електрикою.
¾    Які електроприлади вам відомі?


Ø  Робота над загадками (супроводжується демонструванням малюнків-відгадок)


·         Скрізь, неначе крокодил,
Встромить ніс-насос.
І якщо почує пил —
Всмокче... (пилосос).
І. Січовик

·         В нашій кухні кілька літ
Він муркоче, наче кіт,
І ховає справжню зиму
За надійними дверима.
(Холодильник)
І. Січовик
·         Що дім освітлює щоднини,
Без полум’я вечерю зварить,
Працює в електромашинах,
А необачних сильно вдарить?               (Струм)             Л. Коваль

·         Барабан великий має,
Хоч в оркестрі і не грає.
Барабаном покрутила, —
І білизна сніжно-біла.
(Машина пральна)
Леся Вознюк
 ¾    Чи можна користуватися електроприладами без дозволу дорослих?
¾    Чи можна користуватися несправними електроприладами?

Висновок. Не залишай небезпечні прилади без нагляду. Виконуй правила користування ними.

Учитель. Гроза — це теж електрика. Коли гуркоче грім, вимкніть усі електроприлади та зачиніть вікна.

Ø  Малювання « Країни безпеки»









ЛІЧИЛКА
Не вмикай на кухні газ — раз,
Не клади в запіч дрова — два,
Не розводь в бору «костри» — три,
Не лишай вогонь в квартирі — чотири,
Не лягай при свічці спать — п’ять,
Іскра впала на підлогу — погасіть — шість,
Зачиніть вікно, коли гуркоче грім, — сім,
У грозу під деревом не стійте в лісі — вісім,
Сірником не забавляйся знічев’я — дев’ять.
Пам’ятайте все, про що в лічилці йдеться, — десять!

Ø  Вправа «Мікрофон»
¾    Яка небезпека нас підстерігала у мандрівці?
¾    Як ви з нею впоралися?
¾   Молодці! Усі подолали випробування, небезпека оминула нас. Якщо раптом вона знову з’явиться, проженемо її «заклинанням».



ДОБРИЙ ВОГНИК ТА ЗЛЕ ВОГНИЩЕ

Мета. Вивчити правила пожежної і протипожежної безпеки; розвивати творче мислення, увагу, уяву; виховувати дисциплінованість, прагнення зберегти своє здоров’я, майно, бажання турбуватися про життя і здоров’я навколишніх, повагу та інтерес до професії пожежного.

І. Організаційний момент
ІІ. Оголошення теми та мети
 Сьогодні ми з вами поговоримо про вогонь, про користь вогню, вивчимо Правила пожежної безпеки. Познайомимось із Добрим Вогником, який допомагає людині в житті. Іноді Добрий Вогник може перетворитися на Зле Вогнище. Це саме тоді, коли з ним жартують, або неслухняні діти граються з …
Живуть у тісній темниці,
Без страху темноти,
Хлоп’ята яснолиці –
Вогню малі брати.
І мають душу щедру,
Хоч дерева сини,
Згораючи до центру,
Вогонь дають вони.
  Що сказано у загадці про те, для чого сірники?

Це і є темою нашого сьогоднішнього виховного заходу – «Зле Вогнище та Добрий Вогонь».
ІІІ. Створення проблемної ситуації.
   Для чого потрібен вогонь?
Уявіть собі, як важко було людям, доки у нас не було вогню. Адже вогонь був завжди. Перша сірникова фабрика почала працювати 170 років тому. А як же люди видобували вогонь до цього? Замість коробки сірників люди носили в кишені коробочку з трьома предметами: шматочок сталі, камінець і губку. Щоб з’явилась іскра, від якої загоряється губка, треба біло вдарити сталлю по камінцю. Приблизно так зараз працює запальничка. Можна було видобувати вогонь і тертям. Для цього треба було обертати паличку, яку ставили на кусок сухого дерева. Але це було не зручно, і поступово люди винайшли сірники, які й дають нам вогонь.
  Коли найчастіше виникають пожежі?
Нас оточують багато електроприладів, при необережному поводженню з ними може виникнути пожежа. Вогонь може бути добрим і злим. З вогнем не можна жартувати, бо може статися велике лихо.
Казка «Козенята і вогонь»
Давайте розіграємо віршовану казку «Козенята і вогонь», і відповімо на питання:
  Чому виникла пожежа в будиночку Кози?

Вогонь працював у Кози у печі –
Варив їй куліш, випікав калачі.
Вона ж годувала щоранку малят –
Трійко біленьких своїх козенят.
Ось мамі вже з дому рушати пора,
Лишається в хаті сама дітвора.
      Ми будем слухняні, - синок запевня.
Куди ж це найменше спішить козеня?
Воно ж бо тихенько взяло сірники
І вогник маленький пуска між тріски,
    Ану, як у мами моєї гори!
І ось уже дим потягнувсь догори…
Сердитий вогонь розходивсь, гоготить!
Сестричка з найменшим сховалась умить.
А брат не злякавсь:
    101 подзвоню!
Врятують пожежні нас від вогню!
    Алло! Загорілася хата в Кози!
Адреса: Діброва, провулок Лози,
А номер в нас другий,
Швидше сюди.
Мерщій порятуйте од злої біди!
Спішили сусіди – Лисиця й Ведмідь,
І Заєць – відомий усім скорохід.
І мчались в машині ген-ген із гори
Пожежники вмілі і мужні – Бобри.
Вогонь не давався, пручався, шипів,
Сердитий вогонь погасать не хотів.
Не дуже він любить сидить у печі,
Варити куліш і пекти калачі.
Пожежу згасили. Живі малюки.
І каже Бобер:
    Не беріть сірники!
І мовить Коза:
    Пам’ятайте завжди,
ЩО ГРА З ВОГНЕМ ПРИВЕДЕ ДО БІДИ!
Бесіда
      То що призвело до пожежі у будинку Кози?
      Завдяки кому козенята були врятовані?

У житті завжди є місце для подвигу…
Хтось витягнув з ополонки дівчинку, хтось виніс із палаючого будинку дітей. Ми називаємо таких людей героями. Є така професія – пожежний. У пожежних інша доля. Вони готуються до героїчного вчинку кожного дня, їх називають ще бійцями «вогняного фронту», тому, що їм, як і під час війни, загрожує смертельна небезпека.
Пожежні – мужні люди, які гасять великі пожежі за допомогою спеціального знаряддя. Це відважні люди, які ризикують своїм життям заради життя інших людей.

Дим звідусіль, все у куряві білій,
Сирени пожежних автомобілів.
Мчать, наче буря, тривожно свистять,
Міддю червоною казки блищать.
Швидко, як в казці, зростають драбини,
Люди в брезенті один за одним
Лізуть драбинами в полум’я й дим.

Вулицями міста, села одна за одною проносяться червоні машини. Кілька секунд – і їх вже не видно, тільки чути звуки сирени. Сталося щось страшне – пожежа! Щоб врятувати життя людей, треба поспішати. Ось чому водії пожежних машин докладають усіх зусиль для того, щоб якнайшвидше приїхати до місця пожежі. А для того, щоб пожежні приїхали вчасно, люди повинні правильно їм телефонувати.

Отож, щоб не виникла пожежа, ми всі повинні дотримуватись правил пожежної безпеки, а не тільки їх знати. а ще треба запам’ятати правило:

ДАРЕМНО ПОЖЕЖНИХ НЕ ТУРБУЙ!

  А чим можна погасити полум’я, ви дізнаєтесь, якщо відгадаєте загадку.
Допори вишу, допори мовчу,
А вогонь зачую – і сичу й лютую

У вогнегасника є спеціальна піна, яка може загасити полум’я.
Виступ учнів
Любіть себе та інших поважайте,
Своє життя й здоров’я бережіть.
І поведінку гарну обирайте,
Якщо бажаєте до старості дожить!

Щоб не страждати, ви не поспішайте
До рук невмілих брати сірники.
І не спішіть петарди ви зривати,
Щоб і життя, й здоров’я зберегти.

Бенгальські вогники, свічки, багаття –
Це романтично і красиво теж,
Та горе принесуть такі заняття…
Вогонь, як правило не знає меж.

І постає така страшна картина:
Перед очима згарище лежить.
Налякана, обпечена дитина,
І у повітрі чорний дим летить.

Тож зупиніться, поміркуйте, друзі,
Чи варто вам на жертви такі йти?
А чи не краще у шкільному крузі
Вивчати правила, щоб біди обійти?

Якщо трапиться пожежа,
«101» набрати треба!
Сірники, всі мусять знати,
Не іграшки для маляти!

Дим побачив – не втікай
Вогнеборців викликай!
Телевізор почав тліти,
То не можна воду лити!

Із бенгальськими вогнями
До ялинки не підходь!
Краще неприємність прикру
Якнайдалі ти обходь!

Всім завжди пожежний щит
Біля хати треба мати.
Вогнегасник тут, відро,
І пісочок, і лопата…

Правила запам’ятайте!
Їх в житті не забувайте!

Хлоп’ята та дівчата! Наша виховна година на тему: «Добрий Вогник та Зле Вогнище» підходить до кінця. Вогонь нам допомагає, і він служить людям, але треба завжди пам’ятати, що необережне поводження з ним може завдати  великої шкоди.

Виховна година 

„Пожежники на захисті 

життя і здоров’я людей”


Мета. Формувати в учнів уявлення про професію пожежного, причини виникнення пожежі в побуті та її наслідки. Вчити учнів правильно діяти у разі виявлення пожежі вдома. Розвивати навички самозахисту в умовах пожежі. Виховувати розсудливість, почуття відповідальності за свої вчинки, повагу до людей праці.

Хід заняття
І. Оголошення теми та мети заняття.
ІІ. Створення проблемної ситуації.
- Вчора знайомий лікар розповів мені страшний випадок про маленького хлопчика, який ледве не згорів. Хочете послухати цю історію?
На сірниковій фабриці зробили маленького Сірничка, поклали у коробку разом з іншими сірниками і відвезли до крамниці. Цю коробку сірників купила мама маленького хлопчика.
- Хто знає, навіщо потрібні сірники вдома?
- Так, сірники допомагали мамі і їсти зварити, і білизну випрати, і тепло в кімнаті створити.
Нашому Сірничкові теж дуже хотілося чимось допомогти мамі. Він мріяв, що вона вийме його з темної коробки, запалить вогонь, приготує вечерю. І вся сім’я питиме чай із солодким варенням та пиріжками. Всім буде весело і затишно.
Але трапилось інакше.
Мама вранці пішла на роботу і сказала синові: „Не бери до рук сірники”. Але маленький хлопчик забув мамин наказ. Він ще не знав, що вогонь може бути злим.
Хлопчик дістав нашого сірничка і почав черкати ним по коробці, як це робила мама. Сірничок спочатку зрадів: нарешті здійсниться його мрія. Але потім злякався: хлопчик бавився вогником, поки не обпік пальці. Він скрикнув від болю і впустив Сірничка.
- Ой, що ти робиш! – закричав Сірничок. Але було вже пізно. Вогник зачепив папірець на підлозі.
Потім вогонь перекинувся на фіранку. Загорілися дерев’яні меблі і підлога. Хлопчикові стало жарко і страшно. Дим заважав йому дихати, щипав очі.
Що робити?
Маленький хлопчик розгубився, він ще не знав, що треба звернутися по допомогу до сусідів, викликати пожежників за телефоном 01. Замість цього він заховався під ліжко. Та вогонь і дим знайшли його й там. Хлопчик кашляв, кричав, плакав від болю. Врятували його пожежники. Хтось із перехожих побачив пожежу і зателефонував за номером 101.
Пожежники приїхали на великій пожежній машині і погасили страшний вогонь. Хлопчика відвезли до лікарні. Зараз він одужує і хоче вивчити правила пожежної безпеки. Він попросив надіслати йому ці правила.
ІІІ. Мозковий штурм „При пожежі потрібно...”
ІV. Вивчення правил пожежної безпеки.
1. Як запалиш сірника, може трапитись біда.
2. Від вогню ти не ховайся, а тікай і клич людей.
3. 101 ти викликай і адресу свою дай.
V. Формування навичок протипожежної безпеки.
Гра „Телефон 101”.
Діти вчаться набирати номер, називати адресу.
- Але запам’ятайте ще одне дуже важливе правило: ”Даремно пожежників не турбуй!”.
Через пустуна, який навмисне викличе пожежників, може згоріти якийсь будинок, бо вони не встигнуть туди вчасно приїхати.
VІ. Розповідь про пожежників.
VІІ. Читання віршів.
І дорослі, і діти це знають:
Наші предки в печерах жили,
Скільки лише себе пам’ятають,
Із вогнем вони дружбу вели.
Із вогнем, що у люту негоду
Біля вогнища всіх зігрівав,
Що людському великому роду
В холоднечу загинуть не дав.
То ж його берегли, як уміли,
Усесильний гарячий вогонь.
І хоч тисячі літ відшуміли
Люди й досі шанують його.
Стала людина стосила
Відтоді, як вогонь приручила.
Але іншим буває вогонь –
Злим, як змій, і жорстоким, як ворог.
Не зігріє він наших долонь –
Може все спопелити на порох.
Вогню боятися не треба,
Якщо порядок вдома в тебе,
Якщо працюють справно речі:
Магнітофони, праски, печі,
І телевізор, й газ плита –
Пожежа в дім не завіта!
Якщо підете в гості з дому,
Надовго до своїх знайомих,
Про газ та струм не забувайте,
Ретельно все перевіряйте,
Без догляду не залишайте,
Споживачі всі вимикайте!
Якщо в сім’ї маленькі діти
І вміють сірники палити ,
То пустощі з вогнем завжди
Привести можуть до біди .
Дітей самих не покидайте
І сірники в них відбирайте!
Якщо колись в якусь годину
Ви десь помітили жарину -
Жарину швидко погасіть,
Із іскри може все згоріть .
І в час, коли пожежа враз
Займеться на очах у вас,
Не панікуйте і завчасно
Придайте справжній вогнегасник.
Лиш той, хто про безпеку дбає,
Проблем з пожежами не має!
У світі безліч речовин –
І спирт, і газ, також бензин
Одну загальну рису мають:
Із іскри навіть вибухають.
Ці речовини пам’ятайте
Й подалі від вогню ховайте!
Вивчіть правила пожежні,
Будьте завжди обережні.
VІІІ. Розучування частівок.
Якщо виникла пожежа,
Всюди полум’я і дим,
Побіжіть до телефону
Та дзвоніть на „101”.
Діти, всім вам знати варто,
Що з вогнем погані жарти,
Будьте всюди обережні –
Вивчіть правила пожежні!
Запальничка, діти, теж
Є причиною пожеж.
Пам’ятай, дитино кожна:
З нею гратися не можна!
Грались діти сірниками,
Не послухалися мами.
А тепер вони в лікарні
Лікують опіки і травми.
Бережіть свою природу,
Не давайте звірям турботу,
Вогнище, яке не згасить,
Знищить ліс, а не прикрасить!
Хай дитина знає кожна –
Жартувать з вогнем не можна!
ХІ. Вікторина „Хто краще знає правила протипожежної безпеки”.
- За яким номером телефону потрібно звертатися у випадку виникнення пожежі? (101).
- Яку роль відіграє специфічний запах газу?
- Чому не можна гасити пожежу на електроприладах водою?
- Що трапиться, якщо в електрочайнику википить вода?
- Що слід зробити, якщо в квартирі чути запах газу?
- Що може статися через витік газу?
- Як погасити полум’я на людині?
- Що потрібно зробити перед тим, як вийти з дому?
ХІІ. Підсумок заняття.


Немає коментарів:

Дописати коментар